Hypoteční úvěry v polovině roku 2020

Hypoteční úvěry v polovině roku 2020

Letošní rok je plný změn, nejasností a očekávání. Ovlivnila pandemie i trh s hypotečními úvěry?

Ano. Možná budete překvapeni. Bylo zrušeno několik omezení pro snazší poskytování úvěrů a pravděpodobně bude zrušena i daň z nabytí nemovitých věcí.  Počet sjednaných úvěrů i díky tomu meziročně vzrostl a v červenci je objem uzavřených úvěrů nejvyšší v historii.

Zrušení DTI a DSTI 

Od března bylo možné požádat o odklad splátek již sjednaných hypotečních úvěrů. Nové hypoteční úvěry tuto možnost samozřejmě neměly a ČNB se rozhodla udělat jiný vstřícný krok. Zrušení DTI (poměr výše dluhu a čistého ročního příjmu) a DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému měsíčnímu příjmu) má uvolnit bankám ruce a umožnit poskytnout hypoteční úvěr bez limitů.

Banky si tak samy určují pravidla pro poskytnutí a proto ne každá banka k těmto vstřícným opatřením vůči klientům přistoupila. Díky tomu vznikly propastné rozdíly mezi maximální výší hypotéky, kterou klient může dostat. Vznikl velký chaos mezi bankami. Jednotná metodika a obdobně vysoké sazby, které byly před ,,koronakrizí“, jsou pryč.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Poslanecká sněmovna řeší zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti. Jak uvedla paní ministrině Schillerová: ,,Daň je velmi nespravedlivá a za zrušením této daně vidíme podporu ekonomiky”. Zákon je v procesu schválení a na jeho platnost si zřejmě počkáme minimálně do roku 2021.

Klesající úrokové sazby

Průměrná úroková sazba klesla v červenci na 2,15 %. U některých bank se při splnění podmínek dostanete i na krásných 1,69 %. Klesající trend úrokových sazeb lidé hojně využívají a objemy sjednaných úvěrů v posledních měsících rostou. Možná i proto, že lidé, kteří na začátku epidemie váhali, se rozhodli, že je správný čas pro nákup.

Rekordní objemy uzavřených hypoték

Dle statistiky financování bydlení České bankovní asociace (ČBA) bylo v měsíci červnu poskytnuto nových hypotečních úvěrů na bydlení v celkovém objemu 18,8 mld. Kč. To je o 27 % více než v květnu a o 28 % více než v červnu loňského roku.

V červenci bylo podle serveru hypoindex.cz poskytnuto 7 867 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 18,9 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 40 % na 21,597 mld. Kč, což je nový červencový rekord. Průměrná výše hypotéky vzrostla oproti loňskému roku o 412 000 Kč na 2,745 mil. Kč.

Wüstenrot končí, přichází Moneta hypoteční banka

Poslední důležitou novinkou je spojení hypoteční divize Monety a Wüstenrot hypoteční banky pod Moneta hypoteční banku.

Děkuji za přečtení článku. Pokud budete mít dotazy nebo budete řešit vlastní bydlení, ráda Vás pozvu na kávu.


Krásné září přeje: Lucie Hladká, JUSTO MORAVA 


Zdroje:

https://www.realitymorava.cz/mobile/realitni-zpravodaj/1983-hypoteky-trhaji-rekordy-cervenec-2020-byl-nejuspesnejsi-v-historii
https://www.gpf.cz/blog

error: Content is protected !!